Zakład Techniki Cieplnej i Chłodnictwa

Zakład Techniki Cieplnej i Chłodnictwa prowadzi prace naukowo-badawcze procesów cieplno-przepływowych występujących w systemach grzewczych, klimatyzacyjnych, chłodniczych, pompach ciepła i w obiegach ORC (Organic Rankine Cycle). Prace obejmują eksperymentalne badania jak i symulacje numeryczne. Do wspomnianych badań wykorzystuje się aparaturę najnowszej generacji, jak np. układ pomiarowy PIV (Particle Dynamics Velocimetry) umożliwiający nieinwazyjne pomiary pola prędkości w przepływach. W obliczeniach wykorzystywane są komercyjne programy komputerowe takie jak ANSYS-CFX lub ANSYS-Fluent, ale także pisane są własne kody w Matlabie, Pythonie lub EES (Engineering Equation Solver).

Wybrane przykłady posiadanych stanowisk badawczych:

• Stanowisko do badania rekuperacyjnych wymienników ciepła np. wymienników składających się z baterii rurek ciepła (termosyfonów) (strumień przepływającego powietrza do 500 m3/h),
  • Stanowisko do wyznaczania wydajności parowników (do 3 kW) w układach pompy ciepła,
  • Stanowisko do badania rurek ciepła (termosyfonów),
  • Stanowisko do badania sprężarek chłodniczych (tłokowych i liniowych) o mocy chłodniczej do 1 kW metodą kalorymetryczną,
  • Stanowisko do badania klimatyzacji samochodowej (podzespoły z samochodu Volkswagen GOLF IV 1.6l), które umożliwia odwzorowanie rzeczywistych warunków cieplnych pracy układu,
  • Stanowisko do badani paneli PV/T, które umożliwia regulację natężenia padającego światła a także strumienia i temperatury przepływającego czynnika,
  • LM.PLUS 305 – urządzenie do badania przewodności cieplnej materiałów izolacyjnych: EPS, XPS, PUR,PIR, VIP, wełny mineralnej, itp..

Zakład Techniki Cieplnej i Chłodnictwa współpracuje z polskimi i zagranicznymi jednostkami naukowymi m.in. University of Valladolid oraz National Microgravity Laboratory, Institute of Mechanics, Chinese Academy of Sciences.

W ramach współpracy z przemysłem były wykonywane prace badawcze lub projektowe na zlecenie min. BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, SECO/WARWICK Europe, PKN Orlen, ROSSMANN, MAKANI, KOMALUX, WARM-Technologies.

Pracownicy zakładu prowadzą zajęcia dydaktyczne jak i szkolenia dla firm z termodynamiki, techniki cieplnej, chłodnictwa, klimatyzacji, pomp ciepła, wymiany ciepła jak i podstaw procesów spalania.

Skład osobowy :

dr  hab. inż. Artur Gutkowski, prof. uczelni  – kierownik Zakładu