Dnia 2 października w Instytucie Maszyn Przepływowych odbyło się seminarium dr inż. Daniela Jodko: "Symulacje fluid-structure interaction w analizie procesu dojrzewania przetoki tętniczo-żylnej: Krótka historia ciśnienia… i niepoddawania się".
Przetoka tętniczo-żylna (AVF) to dostęp naczyniowy stosowany u pacjentów hemodializowanych. AVF powstaje przez chirurgiczne połączenie żyły i tętnicy pacjenta, co skutkuje niefizjologicznym, lokalnie zaburzonym przepływem krwi. Metody numeryczne umożliwiają analizę przepływu z wysoką czasoprzestrzenną rozdzielczością, wspomagając diagnostykę obrazową.
Na seminarium omówiona została współpraca z University of New South Wales (UNSW), gdzie opracowano technikę rekonstrukcji anatomicznych struktur za pomocą badań ultrasonograficznych, pozwalającą na bezpieczne pomiary in vivo i prowadzenie badań follow-up. Dzięki temu możliwa była analiza dojrzewania przetoki, czyli biologicznej przebudowy trwającej od jej wytworzenia do momentu rozpoczęcia hemodializy. Implementacja techniki fluid-structure interaction (FSI) uzupełniła metodykę UNSW, czyniąc projekt cennym dla obu stron. Symulacje numeryczne wsparły uzupełniające badania eksperymentalne. Projekt pozwolił na:
- ocenę przydatności modeli dojrzewania zaproponowanych wcześniej
- analizę czynników wpływających na podatność ścian naczyń krwionośnych podczas symulacji FSI
- jakościową i ilościową analizę przepływu krwi w czasie dojrzewania i później
- ocenę wpływu lepkości krwi na wyniki komputerowych symulacji przepływu krwi oraz dostarczył innych wniosków.
Dziękujemy dr inż. Jodko za wygłoszenie seminarium oraz wszystkim jego uczestnikom za udział, i zachęcamy do dołączania do kolejnych seminariów organizowanych przez Instytut Maszyn Przepływowych.