Przejdź do treści

Z cyklu "Nasi w świecie" – odcinek 2: Australia – dr inż. Daniel Jodko

Data dodania
Kategorie

Naszą współpracę z University of New South Wales w Sydney przedstawia dr inż. Daniel Jodko.

Image

           Moja przygoda z Australią zaczęła się w 2017 roku dzięki studentom z Lodz Solar Team, którzy wzięli udział w Bridgestone World Solar Challenge (BWSC), największym na świecie międzynarodowym wyścigu samochodów zasilanych energią słoneczną. Jako członek załogi dwukrotnie mogłem zmierzyć się z trudem przemierzenia 3 tys. km z Darwin do Adelajdy poznając przy tym wnętrze kontynentu oraz świetnych ludzi tworzących Lodz Solar Team i inne zespoły.

Niezależnie od moich doświadczeń z wyścigiem BWSC, dzięki wsparciu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej rozpocząłem współpracę naukowo-badawczą z zespołem prof. Tracie Barber z University of New South Wales (UNSW) w Sydney.

Zespół prof. Barber zajmuje się badaniem przepływów krwi ze szczególnym uwzględnieniem przetok tętniczo-żylnych stanowiących rodzaj dostępu naczyniowego wykonywanego u pacjentów hemodializowanych. Przetoka uzyskiwana jest poprzez chirurgiczne połączenie żyły i tętnicy pacjenta. Charakteryzuje ją niefizjologiczny i zaburzony, a przez to bardzo ciekawy, przepływ krwi, co jest przedmiotem moich zainteresowań naukowych. Okazuje się bowiem, że znane inżynierom komputerowe symulacje przepływów mogą zostać wykorzystane do badań zjawisk hemodynamicznych grających kluczową rolę w etiologii komplikacji związanych z wytworzeniem i wykorzystywaniem samej przetoki. Zaprzęgnięcie metod numerycznych pozwala na analizę przepływu krwi o wysokiej czasoprzestrzennej rozdzielczości i stanowi uzupełnienie metod diagnostyki obrazowej.

Dzięki bardzo dobrze rozwiniętej współpracy między prof. Barber z zespołem lekarzy z pobliskiego szpitala miałem dostęp do wartościowego materiału badawczego pozyskanego z wykorzystaniem nieinwazyjnych badań ultrasonograficznych dla konkretnych pacjentów. Opracowana w UNSW technika rekonstrukcji struktur anatomicznych pozwala na wykonywanie regularnych i bezpiecznych dla pacjentów pomiarów in vivo, a przez to prowadzenie badań typu follow-up. Dzięki temu miałem szansę przeprowadzić analizę procesu dojrzewania przetoki, który trwa od momentu jej wytworzenia do chwili, w której można ją nakłuwać, by przeprowadzić pierwszą hemodializę. Implementacja wykorzystywanej przeze mnie techniki fluid-structure interaction (FSI) stanowi uzupełnienie metodyki stosowanej dotychczas w UNSW, co uczyniło mój projekt wartościowym dla obu stron. Zrealizowane badania pozwoliły na ocenę przydatności modeli dojrzewania zaproponowanych wcześniej, analizę czynników wpływających na podatność ścian naczyń krwionośnych podczas symulacji FSI, jakościową i ilościową analizę przepływu krwi w czasie dojrzewania i później, ocenę wpływu lepkości krwi na wyniki komputerowych symulacji przepływu krwi oraz dostarczyły wielu innych cennych wniosków.

Projekt pozwolił również na stworzenie partnerskiej relacji między Politechniką Łódzką i University of New South Wales, która będzie rozwijana w przyszłych projektach naukowych.

Zobacz także: wideorelacja z Bridgestone World Solar Challenge 2017: „Lodz Solar Team. Eagle Two - Wyprawa przez Antypody (BWSC 2017 Dokument):”