Projekt pracownika Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ pt. „Matematyczne wspomaganie przewidywania skutków leczenia tętniaków wewnątrzczaszkowych” został wyłoniony spośród 360 kandydatów tej edycji Programu.
LIDER to program działający od 2009 roku, realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego cele to podnoszenie kompetencji w zakresie samodzielnego planowania, zarządzania oraz kierowania zespołem badawczym, poprzez realizację projektów badawczych, których wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne i posiadają potencjał wdrożeniowy, jak również wsparcie polskich uczelni wraz z ich najbardziej uzdolnionymi przedstawicielami i przedstawicielkami. Program kierowany jest do młodych naukowców, którym oferuje nie tylko wysokie dofinansowanie do projektu (łączne dofinansowanie zwycięskich projektów badawczych to 70 milionów złotych), ale również szansę na zaplanowanie i zrealizowanie projektu badawczego, jego promocję, oraz organizację i zarządzanie utworzonym zespołem.
Do XIV edycji LIDER-a aplikowało aż 360 kandydatów, spośród których wyłoniono 41 laureatów i laureatek, w tym dr. inż. Zbigniewa Tyfę, jedynego reprezentanta Politechniki Łódzkiej, pracownika Instytutu Maszyn Przepływowych.
W ramach swojego projektu pt. „Matematyczne wspomaganie przewidywania skutków leczenia tętniaków wewnątrzczaszkowych”, dr inż. Zbigniew Tyfa wraz z Zespołem Badawczym opracowuje interaktywny program komputerowy o nazwie MAPIATO, który w swoich założeniach będzie wspomagał lekarzy, zwłaszcza neurochirurgów, w doborze optymalnej techniki zabezpieczania tętniaka mózgowego dla określonego pacjenta. Wyniki wygenerowane przez sieć neuronową (wyuczoną na dziesiątkach tysięcy danych pochodzących z analiz CFD przepływu krwi w geometriach przed i po wirtualnych operacjach zabezpieczania tętniaka) pozwolą lekarzom na szybkie i nieinwazyjne sprawdzenie ewentualnych skutków wybranej metody zabezpieczenia tętniaka. Dzięki temu, lekarz prowadzący będzie mógł dobrać bardziej optymalną procedurę leczenia tętniaka w sposób obiektywny. Aplikacja MAPIATO będzie wymagała podania informacji o parametrach morfometrycznych tętniaka określonego pacjenta oraz wskazania docelowej techniki jego leczenia, po czym zaimplementowana sieć neuronowa (wyszkolona na danych otrzymanych metodą obliczeniowej mechaniki płynów) zwróci zestaw informacji o zmianach w hemodynamice przepływu krwi wewnątrz worka tętniaka.
Wartość otrzymanego dofinansowania na realizację projektu wynosi 1 795 674,50 zł.
Gratulujemy doktorowi i życzymy dalszych sukcesów w rozwoju programu!
Źródła i więcej informacji:
- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, „Znamy nazwiska nowych LIDER-ów NCBR”, 22.03.2024 https://www.gov.pl/web/nauka/znamy-nazwiska-nowych-lider-ow-ncbr dostęp z dn.: 25.03.2024
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju „XIV edycja programu LIDER” oraz „Broszura XIV edycji programu LIDER”, 22.03.2024 https://www.gov.pl/web/ncbr/xiv-edycja-programu-lider dostęp z dn.: 25.03.2024